Chalet Les Sapins
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 3 330 m |
| Lägsta punkt: | 1 125 m |
| Höjd skidort: | 1 860 m |
| Liftar totalt: | 58 |
| Kabinbanor: | 26 |
| Sittliftar: | 15 |
| Släpliftar: | 17 |
| Pister totalt: | 250 km |
|
Pister:
|
70 km |
|
Pister:
|
130 km |
|
Pister:
|
50 km |
Chalet Les Sapins °°°°
Snabböversikt
Läge och inredning
Komfortabla Chalet Les Sapins ligger vid infarten till Alpe d'Huez och ca 200 meter från närmsta nedfarter. En skidbuss stannar ca 100 meter bort. Till chaletstugans allmänna bekvämligheter hör skidrum, bastu, bubbelpool samt två parkeringsplatser..Inredning
Den gemytliga chaletstugan har vardagsrum med tv, ett fullutrustat kök med kylskåp och frysfack, diskmaskin, gasspis, mikrovågssugn och kaffebryggare. Dessutom har chaletstugan fem sovrum med dusch/WC samt en balkong med utsikt över den omgivande bergvärlden.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 1,65 € Per person/natt
- Deposition: 1 500 € per chalet
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Handduksset: 7 € per person
- Slutstädning: 150 € per chalet
Husdjur
- Husdjur är välkomna (30 € per vecka, utan foder, mot uppvisande av giltigt vaccinationsbevis)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Viktig information
- För att kunna intyga ålder krävs foto-ID för liftkortet.
Resa Alpe d'Huez
- Tåg: Grenoble (ca. 65 km)
- Flyg: Grenoble (ca. 110 km), Chambery (ca. 130 km), Lyon (ca. 150 km), Torino (ca. 200 km), Genève (ca. 210 km)
- Öppna ruttplaneraren i Google Maps




