Chalet L'Arpette Lodge
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 3 167 m |
| Lägsta punkt: | 1 207 m |
| Höjd skidort: | 1 970 m |
| Liftar totalt: | 69 |
| Kabinbanor: | 13 |
| Sittliftar: | 29 |
| Släpliftar: | 27 |
| Pister totalt: | 225 km |
|
Pister:
|
139 km |
|
Pister:
|
59 km |
|
Pister:
|
27 km |
Chalet L'Arpette Lodge
Snabböversikt
Läge och inredning
LägeDet gemytliga boendet Chalet L'Arpette Lodge ligger ca 1 km från centrala La Plagne på 1.800 m höjd. Bergbanan som ger tillgång till skidområdet, är belägen ca 1 km bort. Närmsta livsmedelsaffärer ligger ca 1 km bort.Bekvämligheter
Bekvämligheterna på detta boende omfattar Wi-Fi. Vintersportutrustning kan lagras i ett skid- och snowboardrum med pjäxtork. På plats finns det parkeringsplatser - i mån av tillgång.Barn
Vid önskemål erbjuds ett babypaket.Måltider
Utan måltider.Rum
Kostnader på plats
- Turistskatt (per person och natt: ca. 3,60 €)
- Deposition (1 500 € per enhet och vistelse)
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Handdukar (10 € per person)
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur tillåtet (ca. 100 € per djur/vistelse, utan foder, mot uppvisande av giltigt vaccinationsbevis, endast mot föranmälan)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Boendet är inte rullstolsanpassat.
Ankomst/karta
- Tåg: Aime (ca. 19 km), Bourg-St-Maurice (ca. 27 km), Moutiers (ca. 33 km), Albertville (ca. 61 km)
- Flyg: Chambéry (ca. 120 km), Grenoble (ca. 191 km) Lyon (ca. 195 km), Genève (ca. 200 km)




