| Högsta punkt: | 2 480 m |
| Lägsta punkt: | 697 m |
| Höjd skidort: | 1 100 m |
| Liftar totalt: | 62 |
| Kabinbanor: | 7 |
| Sittliftar: | 22 |
| Släpliftar: | 25 |
| rullband: | 8 |
| Pister totalt: | 265 km |
|
Pister:
|
135 km |
|
Pister:
|
95 km |
|
Pister:
|
35 km |
Väder & Snödjup Morillon
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 62 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 265 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-04-29 |
imorgon
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 1 / 4 °C | 1 / 5 °C | 1 / 5 °C | 1 / 5 °C |
| Soltimmar | 5 h | 11 h | 7 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 1 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 600 m | 2 600 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 4 °C | 3 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 0 km/h | 0 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 1 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 600 m | 2 600 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 5 °C | 4 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 2 800 m | 2 700 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 5 °C | 4 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 800 m | 2 600 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 5 °C | 4 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 20 km/h | 20 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 500 m | 2 600 m | 2 800 m |
|
idag
26-04-29 |
imorgon
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 8 / 19 °C | 7 / 19 °C | 8 / 18 °C | 9 / 18 °C |
| Soltimmar | 6 h | 11 h | 6 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 700 m | 2 600 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 18 °C | 13 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 600 m | 2 600 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 19 °C | 15 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 2 800 m | 2 700 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 18 °C | 15 °C | 10 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 700 m | 2 600 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 18 °C | 14 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 500 m | 2 600 m | 2 800 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apr | Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar |
| 8 h | 8 h | 11 h | 9 h | 10 h | 6 h | 6 h | 4 h | 5 h | 4 h | 4 h | 7 h |
| 87 | 73 | 1 | 8 | 2 | 47 | 130 | 183 | 28 | 150 | 250 | 129 |
| 8 | 12 | 0 | 2 | 0 | 6 | 9 | 12 | 5 | 12 | 12 | 9 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




