Résidence Chalet Club
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 3 456 m |
| Lägsta punkt: | 1 550 m |
| Höjd skidort: | 2 100 m |
| Liftar totalt: | 70 |
| Kabinbanor: | 11 |
| Sittliftar: | 39 |
| Släpliftar: | 20 |
| Pister totalt: | 300 km |
|
Pister:
|
165 km |
|
Pister:
|
75 km |
|
Pister:
|
60 km |
| Opistade nedfarter: | 20 km |
Résidence Chalet Club °°°
Snabböversikt
Läge
Gemytliga Résidence Chalet Club ligger i ortsdelen Tignes Val Claret, ca 50 meter från närmsta nedfarter. Till närmsta inköpsmöjligheter är det maximalt 100 meter.Bekvämligheter
Till boendets bekvämligheter hör hiss samt skiddepå. Wi-Fi står till förfogande mot förfrågan och mot avgift. Allmänna och avgiftsbelagda parkeringsplatser (mot förfrågan) finns ca 50 meter bort.Vid bokning av ett liftkort för 2 dagar eller längre får man, under liftkortets giltighetstid, kostnadsfritt inträde till simhallen i Aquacenter "Le Lagon".
Måltider
Utan måltider.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,48 € Per person/natt
- Deposition: 100 € per studiolägenhet
- Övertäckta parkeringplatser (allmänna, mot föranmälan): 88 € per vecka och bil
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Sängkläder: 15–20 € per person
- Handduksset: 5 € per person
- Slutstädning (förutom köket): 30 € per studio
- Wi-Fi (mot förfrågan): 39 €
- Barnstol (i mån av tillgång): 20 € per barn och vecka
- Barnsäng (i mån av tillgång): 20 € per barn och vecka
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur mot förfrågan (25 € per vecka, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Vid ankomst med bil så är reservation av parkeringsplats (mot avgift) i det allmänna parkeringshuset obligatorisk.
Ankomst/karta
- Tåg: Bourg Saint Maurice (ca. 30 km)
- Flyg: Chambéry (ca. 145 km), Turin (ca. 165 km), Genève (ca. 175 km), Grenoble (ca. 220 km)




