Chalet La Torelière
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 750 m |
| Lägsta punkt: | 1 430 m |
| Höjd skidort: | 1 800 m |
| Liftar totalt: | 30 |
| Kabinbanor: | 2 |
| Sittliftar: | 17 |
| Släpliftar: | 11 |
| Pister totalt: | 160 km |
|
Pister:
|
60 km |
|
Pister:
|
85 km |
|
Pister:
|
15 km |
Chalet La Torelière °°°°
Snabböversikt
Läge och inredning
Den lugnt belägna chaletstugan Chalet La Torelière ligger i Valmeinier 1500. Till ett insteg i skidområdet är det ca 800 meter. Dit tar man sig dagligen också med en kostnadsfri buss. Till chaletstugans bekvämligheter hör en skiddepå samt en parkeringsplats (inkl.).Inredning
Den rymliga chaleten förfogar över ett entréområde samt ett vardagsrum med kamin och TV (inkl.), Wi-FI (inkl.), fyra sovrum, ett fullutrustat kök med kylskåp, ugn, spis, diskmaskin, mikrovågsugn, brödrost, kaffebryggare, vattenkokare, raclette- och fondueutrustning samt två badrum med dusch och bubbelpool (1 styck) samt två separat WC:s.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 1,65 € Per person/natt
- Deposition: 1 500 € per chaletstuga
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Handdukar: 7 € per person
- Slutstädning: 150 €
- Kaminved: 20 € per ytterligare uppsättning
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur är välkomna (30 € per vecka, utan foder, mot uppvisande av giltigt vaccinationsbevis)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Ankomst/karta
- Tåg: St. Michel de Maurienne/Valloire (ca. 15 km)
- Flyg: Chambéry (ca. 110 km), Turin (ca. 145 km), Genève (ca. 185 km), Grenoble (ca. 190 km)




