Lägenheter Valmorel (ospecificerat)
64 Antal omdömen:
88 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 514 m |
| Lägsta punkt: | 1 250 m |
| Höjd skidort: | 1 400 m |
| Liftar totalt: | 44 |
| Kabinbanor: | 4 |
| Sittliftar: | 14 |
| Släpliftar: | 26 |
| Pister totalt: | 165 km |
|
Pister:
|
115 km |
|
Pister:
|
35 km |
|
Pister:
|
15 km |
| Opistade nedfarter: | 7 km |
Lägenheter Valmorel (ospecificerat) °°.
Snabböversikt
Läge och inredning
De gemytliga lägenheterna ligger alla i Valmorel, och bara några meter från skidbackarna. Slutstädning ingår i priset.Inredning
Studiolägenheterna och lägenheterna är bekvämt inredda och förfogar över badkar eller dusch/WC (i vissa fall separat), vardags-/sovrum, i vissa fall separata sovrum, en fullutrustad kokvrå med spis och kylskåp samt oftast en enklare bakugn, mikrovågsugn och diskmaskin. Dessutom har en del av lägenheterna balkong eller terrass.Vänligen notera att
Vid bokning av flera studiolägenheter/lägenheter kan det inte garanteras att inkvartering sker i samma boende. Information om i vilket boende inkvartering sker meddelas i regel på plats genom turistkontoret.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 0,85 € Per person/natt
- Deposition: 300–800 € per studio/lägenhet
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Sängkläder (mot föranmälan): 13,50 € per person och vistelse
- Handduksset (mot föranmälan): 10 € per person vistelse
- Barnsäng och -stol (mot föranmälan): vardera 15 € per vistelse och barn, eller båda för 25 € per vistelse och barn
- Parkeringsplats (övertäckt, mot föranmälan och beroende på tillgång): 70 € per vistelse och bil
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur mot förfrågan (35 € per vecka, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Ankomst/karta
- Tåg: Moûtiers-Salins (ca 20 km)
- Flyg: Chambéry (ca 95 km), Geneve (ca 130 km), Grenoble (ca 170 km), Lyon (ca 175 km)




