Club Hotel Costa Verde
50 Antal omdömen:
91 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 125 m |
| Lägsta punkt: | 1 040 m |
| Höjd skidort: | 1 400 m |
| Liftar totalt: | 15 |
| Kabinbanor: | 4 |
| Sittliftar: | 11 |
| Släpliftar: | 0 |
| Pister totalt: | 37 km |
|
Pister:
|
9 km |
|
Pister:
|
27 km |
|
Pister:
|
1 km |
| Opistade nedfarter: | 2 km |
Club Hotel Costa Verde ***
Snabböversikt
Läge
Traditionella och 3-stjärniga Hotel Costa Verde ligger bara ca 500 meter från skidområdet och från stadscentrum. Till en hållplats för skidbussen är det ca 50 meter.Bekvämligheter
Hotellet har reception med safe, Wi-Fi, TV-rum, bar, restaurang, lekrum för barn samt skidrum. Kostnadsfria parkeringsplatser finns till förfogande vid boendet, beroende på tillgång. Även fitnessrummet kan användas kostnadsfritt.Dessutom ingår gästkortet Andalo Card, som ger rabatter på parker, museer, wellness, skidskolor, skiduthyrning och mycket annat (se information på plats, med förbehåll om ändringar och begränsningar).
Måltider
I resepriset ingår halvpension som omfattar italiensk frukostbuffé samt 3-rättersmeny (med valmöjlighet) på kvällen. Dessutom ingår en särskild julmiddag (24/12) samt nyårsmeny.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,00 € Per person/natt
- Keycard: 5 €
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur är välkomna (5 € per dag, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Per köpt vuxenliftkort erhåller ett medresande barn (född 2010-11-30 eller senare) på plats ett frikort för användande av liftarna (legitimationskrav). I bokningsprocessen måste liftkort bokas även för barnet. Vid fler medresande barn än vuxna måste ett barnliftkort köpas på plats. Mer information erhålls i liftkassan.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar uppstår vid underbeläggning inga anspråk på extrasängar
Ankomst/karta
- Tåg: Mezzocorona (ca 22 km), Trento (ca 37 km)
- Flyg: Verona (ca 131 km), Innsbruck (ca 182 km), Bergamo (ca 215 km)




