Hotel Grifone
12 Antal omdömen:
100 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 3 269 m |
| Lägsta punkt: | 1 446 m |
| Höjd skidort: | 1 602 m |
| Liftar totalt: | 26 |
| Kabinbanor: | 9 |
| Sittliftar: | 15 |
| Släpliftar: | 2 |
| Pister totalt: | 63 km |
|
Pister:
|
24 km |
|
Pister:
|
30 km |
|
Pister:
|
9 km |
Väder & Snödjup Arabba
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 24 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 63 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-17 |
imorgon
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -3 / 11 °C | -1 / 11 °C | 1 / 12 °C | 2 / 13 °C |
| Soltimmar | 10 h | 4 h | 4 h | 6 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 000 m | 2 300 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -1 °C | 10 °C | 6 °C | 1 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 000 m | 2 400 m | 1 800 m | 1 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 10 °C | 6 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 500 m | 2 200 m | 2 000 m | 1 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 3 °C | 10 °C | 7 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 300 m | 2 200 m | 1 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 12 °C | 9 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 500 m | 2 300 m | 1 900 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




