Hotel TH Courmayeur
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 755 m |
| Lägsta punkt: | 1 205 m |
| Höjd skidort: | 1 224 m |
| Liftar totalt: | 18 |
| Kabinbanor: | 6 |
| Sittliftar: | 8 |
| Släpliftar: | 4 |
| Pister totalt: | 42 km |
|
Pister:
|
16 km |
|
Pister:
|
22 km |
|
Pister:
|
4 km |
Hotel TH Courmayeur °°°°
Snabböversikt
Läge
Moderna Hotel TH Courmayeur ligger på ca 1 224 meters höjd och bara ca 2 km från centrum. Till närmsta sittliften Skyway är det ca 600 meter.Bekvämligheter
Det välskötta hotellet har reception, Wi-Fi, restaurang, bar, fitnessrum, skidrum och parkeringsgarage (mot avgift).Dessutom finns ett wellnessområde (mot avgift) med simhall med panoramautsikt, ångbad, bastu, vilorum, skönhetscenter och massage.
För de minsta gästerna (3–9 år) finns ett "Kinderclub TH Land" och ett lekrum.
Måltider
I priset ingår halvpension som omfattar frukost- och middagsbuffé. Nyårsmiddagen ingår också.Rum
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Wellness- inkl. poolområde (15 € per person och dag)
- Parkeringsgarage (i mån av plats)
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur mot förfrågan (20 € per natt, upp till max. 10 kg, ej i de allmänna utrymmena)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Ankomst/karta
- Tåg Chamonix-Mont-Blanc (ca. 21,5 km), Aosta (ca. 35 km)
- Flyg: Genève (ca. 115 km), Turin (ca. 150 km)




