Wieserhof
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 460 m |
| Lägsta punkt: | 1 570 m |
| Höjd skidort: | 900 m |
| Liftar totalt: | 4 |
| Kabinbanor: | 1 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 2 |
| Pister totalt: | 22 km |
|
Pister:
|
3 km |
|
Pister:
|
17 km |
|
Pister:
|
2 km |
Väder & Snödjup Sarentino
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: n/a |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): n/a |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: n/a |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: n/a |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-04-04 |
imorgon
26-04-05 |
må
26-04-06 |
ti
26-04-07 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -6 / -1 °C | -3 / 5 °C | -2 / 4 °C | -3 / 8 °C |
| Soltimmar | 4 h | 10 h | 11 h | 13 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 300 m | 2 700 m | 2 700 m | 2 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -4 °C | -1 °C | -2 °C | -2 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 200 m | 2 400 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -2 °C | 5 °C | 1 °C | -1 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 800 m | 2 800 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -1 °C | 4 °C | 1 °C | -2 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 700 m | 2 800 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -1 °C | 7 °C | 3 °C | 0 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 3 000 m | 2 900 m | 2 400 m |
|
idag
26-04-04 |
imorgon
26-04-05 |
må
26-04-06 |
ti
26-04-07 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 4 / 19 °C | 6 / 22 °C | 8 / 22 °C | 8 / 22 °C |
| Soltimmar | 4 h | 10 h | 12 h | 13 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 300 m | 2 700 m | 2 700 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 17 °C | 14 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 200 m | 2 400 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 6 °C | 20 °C | 16 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 800 m | 2 800 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 20 °C | 16 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 700 m | 2 800 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 20 °C | 17 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 3 000 m | 2 900 m | 2 400 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apr | Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar |
| 7 h | 7 h | 11 h | 9 h | 9 h | 7 h | 7 h | 6 h | 5 h | 4 h | 5 h | 6 h |
| 22 | 43 | 0 | 0 | 0 | 7 | 15 | 48 | 14 | 52 | 69 | 51 |
| 5 | 9 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | 4 | 6 | 10 | 6 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




