Hotel Lucia
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 388 m |
| Lägsta punkt: | 1 540 m |
| Höjd skidort: | 1 000 m |
| Liftar totalt: | 18 |
| Kabinbanor: | 4 |
| Sittliftar: | 12 |
| Släpliftar: | 2 |
| Pister totalt: | 49 km |
|
Pister:
|
9 km |
|
Pister:
|
33 km |
|
Pister:
|
7 km |
Hotel Lucia **
Snabböversikt
Läge
Landstypiska och 2-stjärniga Hotel Lucia ligger ca 200 meter från centrum av orten Tesero. En kostnadsfri skidbuss stannar ca 50 meter från hotellet, och till skidområdet Val di Fiemme-Obereggen är det ca 5 km.Bekvämligheter
Till boendets allmänna bekvämligheter hör reception med safe, hiss, Wi-Fi, TV-rum, restaurang, bar samt terrass. Kostnadsfria och allmänna parkeringsplatser samt ett garage finns till förfogande i mån av plats.Måltider
I resepriset ingår halvpension som omfattar en utökad frukostbuffé samt 3-rättersmeny (med valmöjlighet) inkl. sallads- eller grönsaksbuffé på kvällen.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,10 € Per person/natt
- Keycard: 5 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Barnsäng (mot förfrågan): 5 € per dag
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- För barn födda senare än 2011-11-30 erhålls ingen liftkortsvoucher. För varje vuxenliftkort erhåller ett medresande barn i denna ålderskategori på plats ett frikort för användande av liftarna (legitimationskrav). Om fler barn än vuxna deltar i resan måste barnliftkort köpas på plats. Mer information erhålls i liftkassan.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: Egna/Neumarkt (ca 30 km)
- Flyg: Treviso (ca 145 km), Verona (ca 160 km), Venedig (ca 180 km), Bergamo (ca 245 km)




