Narzissendorf Zloam
18 Antal omdömen:
100 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 1 800 m |
| Lägsta punkt: | 850 m |
| Höjd skidort: | 659 m |
| Liftar totalt: | 8 |
| Kabinbanor: | 1 |
| Sittliftar: | 2 |
| Släpliftar: | 5 |
| Pister totalt: | 34 km |
|
Pister:
|
21 km |
|
Pister:
|
12 km |
|
Pister:
|
1 km |
Väder & Snödjup Bad Aussee
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 8 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 34 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: n/a |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-01 |
imorgon
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -3 / 10 °C | 2 / 16 °C | 6 / 17 °C | 7 / 15 °C |
| Soltimmar | 13 h | 14 h | 14 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 3 000 m | 2 300 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 7 °C | 5 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 15 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 200 m | 2 400 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 6 °C | 14 °C | 10 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 15 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 800 m | 3 000 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 16 °C | 11 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 15 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 000 m | 3 100 m | 2 300 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9 °C | 14 °C | 9 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 600 m | 2 600 m | 2 600 m |
|
idag
26-05-01 |
imorgon
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 1 / 20 °C | 4 / 26 °C | 7 / 27 °C | 9 / 24 °C |
| Soltimmar | 12 h | 14 h | 14 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 900 m | 2 200 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 17 °C | 14 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 300 m | 2 400 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 23 °C | 19 °C | 10 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 800 m | 3 000 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | 25 °C | 20 °C | 12 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 000 m | 3 100 m | 2 300 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | 22 °C | 18 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 600 m | 2 600 m | 2 600 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 5 h | 10 h | 6 h | 8 h | 6 h | 4 h | 5 h | 5 h | 4 h | 3 h | 5 h | 6 h |
| 37 | 0 | 0 | 0 | 5 | 81 | 66 | 20 | 52 | 99 | 67 | 16 |
| 7 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 | 8 | 4 | 9 | 13 | 8 | 3 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




