| Högsta punkt: | 1 467 m |
| Lägsta punkt: | 700 m |
| Höjd skidort: | 427 m |
| Liftar totalt: | 12 |
| Kabinbanor: | 0 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 11 |
| Pister totalt: | 25 km |
|
Pister:
|
9 km |
|
Pister:
|
12 km |
|
Pister:
|
4 km |
| Opistade nedfarter: | 6 km |
Väder & Snödjup Bregenz
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: n/a |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): n/a |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: n/a |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: n/a |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-04-30 |
imorgon
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | 2 / 12 °C | 4 / 16 °C | 8 / 18 °C | 9 / 17 °C | 8 / 14 °C |
| Soltimmar | 14 h | 14 h | 13 h | 8 h | 6 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 800 m | 2 600 m | 2 200 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 11 °C | 8 °C | 5 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 300 m | 2 500 m | 2 700 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 6 °C | 14 °C | 12 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 0 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 700 m | 2 900 m | 2 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 16 °C | 14 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 900 m | 2 700 m | 2 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | 16 °C | 12 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 900 m | 2 900 m | 2 200 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9 °C | 13 °C | 11 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 600 m | 2 400 m | 2 400 m |
|
idag
26-04-30 |
imorgon
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | 7 / 20 °C | 5 / 22 °C | 9 / 25 °C | 13 / 25 °C | 13 / 23 °C |
| Soltimmar | 14 h | 14 h | 13 h | 7 h | 7 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 800 m | 2 600 m | 2 300 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 16 °C | 17 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 20 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 300 m | 2 500 m | 2 700 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7 °C | 16 °C | 19 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 700 m | 2 900 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 12 °C | 20 °C | 20 °C | 16 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 900 m | 2 600 m | 2 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 15 °C | 22 °C | 20 °C | 15 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 900 m | 3 000 m | 2 300 m | 2 700 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 14 °C | 20 °C | 19 °C | 14 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 600 m | 2 300 m | 2 400 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apr | Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar |
| 7 h | 6 h | 10 h | 6 h | 8 h | 5 h | 5 h | 5 h | 6 h | 5 h | 4 h | 5 h |
| 32 | 57 | 0 | 8 | 0 | 16 | 70 | 114 | 13 | 95 | 89 | 86 |
| 4 | 9 | 0 | 1 | 0 | 4 | 8 | 11 | 2 | 10 | 11 | 9 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




