Gasthof Dorfwirt
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 176 m |
| Lägsta punkt: | 740 m |
| Höjd skidort: | 920 m |
| Liftar totalt: | 83 |
| Kabinbanor: | 21 |
| Sittliftar: | 33 |
| Släpliftar: | 29 |
| Pister totalt: | 210 km |
|
Pister:
|
90 km |
|
Pister:
|
110 km |
|
Pister:
|
10 km |
| Opistade nedfarter: | 21 km |
Gasthof Dorfwirt °°°
Snabböversikt
Läge
Det traditionella hotellet Gasthof Dorfwirt ligger i Flachaus centrum. Till närmsta inköpsmöjligheter är det ca 400 meter. En hållplats för skidbussen finns bara ca 50 meter bort, och till liften Star Jet 1 tillhörande skidområdet Ski Amadé är det ca 450 meter. Ett insteg i ett längdskidspår finns ca 200 meter bort.Bekvämligheter
Till det delvis renoverade boendets allmänna bekvämligheter hör reception, Wi-Fi, frukostrum, sällskapsrum, bar samt ett skid- och snowboardrum. Kostnadsfria parkeringsplatser och ett garage finns också till förfogande (i mån av plats).Måltider
Vid bokning av rum ingår en riklig frukostbuffé i resepriset. Lägenheterna erbjuds utan måltider.Rum
Kostnader på plats
- Keycard: 3 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Barnsäng (mot förfrågan): 5 € per dag
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur är välkomna (5 € per dag, utan foder, endast mot föranmälan)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- För barn upp till och med 5 år erhålls ingen liftkortsvoucher. Barn i denna ålderskategori i vuxens sällskap åker skidor i Ski amadé kostnadsfritt. Om barnet självständigt använder liftarna eller deltar i skidlektioner, måste ett Minicard (liftkort) skaffas på plats.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: Radstadt (ca. 13 km)
- Flyg: Salzburg (ca. 71 km), Klagenfurt (ca. 153 km), München (ca. 241 km), Innsbruck (ca. 250 km)




