Apart Garni Sonderbichlhof
7 Antal omdömen:
85 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 378 m |
| Lägsta punkt: | 600 m |
| Höjd skidort: | 545 m |
| Liftar totalt: | 42 |
| Kabinbanor: | 9 |
| Sittliftar: | 13 |
| Släpliftar: | 20 |
| Pister totalt: | 110 km |
|
Pister:
|
44 km |
|
Pister:
|
50 km |
|
Pister:
|
16 km |
| Opistade nedfarter: | 8 km |
Apart Garni Sonderbichlhof °°°.
Snabböversikt
Läge
Det gemytliga Apart Garni Sonderbichlhof ligger på högplatån vid Fügnerberget, ca 5,5 km från Fügen centrum. Insteget till skidområdet Hochzillertal-Hochfügen-Spieljoch nås efter ca 1,5 km. Skidbusshållplatsen ligger direkt bredvid huset. En rodelbana och insteget till längdskidpåren nås efter ca 8 km.Bekvämligheter
Boendet, som drivs med stor omsorg om kärlek till detaljer, på ett väldigt personligt sätt, är utrustat med Wi-Fi, ett frukostrum och en lounge, en skidkällare och gratis parkering (i mån av plats).Det rund 80 m² stora wellnessområdet (mot avgift, se anslagstavlan på plats för öppettider) omfattar en finsk bastu, en ångbad och ett vilorum.
Måltider
Lägenheterna kan bokas utan måltider eller med frukostbuffé.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,60 € Per person/natt
- Deposition: 150 - 300 € per lägenhet (betalas kontakt, beroende på boendetypen)
- Keycard: 2 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Användande av bastu och ångbad
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Hundar på förfrågan (5 € per dag, utan foder, daglig obligatorisk städning av golvet av gästerna). För undantag se lägenhetsbeskrivningen.
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Vänligen lämna lägenheten sopad och ren vid avresan.
- Observera att Spieljochbahn i Fügen är stängd i början och slutet av säsongen, från den 5 december till den 12 december 2025 och från den 7 april till den 12 april 2026.
Ankomst/karta
- Tåg: Fügen-Hart (i orten), Jenbach (ca. 10 km)
- Flyg: Innsbruck (ca. 55 km), Salzburg (ca. 150 km), München (ca. 170 km)




