Pension Heidelberg
25 Antal omdömen:
100 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 1 869 m |
| Lägsta punkt: | 620 m |
| Höjd skidort: | 620 m |
| Liftar totalt: | 70 |
| Kabinbanor: | 17 |
| Sittliftar: | 32 |
| Släpliftar: | 21 |
| Pister totalt: | 275 km |
|
Pister:
|
115 km |
|
Pister:
|
121 km |
|
Pister:
|
39 km |
Pension Heidelberg °°°
Snabböversikt
Läge
Gemytliga pensionen Heidelberg ligger ca 4 km från Hopfgarten centrum, där det finns både caféer, restauranger och inköpsmöjligheter. Insteget till skidområdet Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental nås efter 4,5 km och vandringsleden som går förbi huset bjuder på fina vintervandringar.Bekvämligheter
Pension Heidelberg föfogar över reception, sällskapsrum med tv, Wi-Fi, restaurang och kostnadsfria parkeringsplatser (i mån av tillgång).I resepriset ingår Kitzbühler Alpen Card, med vilket du får rabatter på många tjänster och aktiviteter i regionen (se information på plats, mot förbehåll för ändringar och begränsningar)
Måltider
Den inkluderade halvpensionen omfattar en riklig frukostbuffé och en middag i bufféform.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,00 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur välkomna (15 € per dag, utan foder, mot föranmälan)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Rökning endast tillåten i utvisade områden.
Ankomst/karta
- Tåg: Hopfgarten (i orten), Wörgl (ca. 15 km), Kufstein (ca. 30 km)
- Flyg: Innsbruck (ca. 77 km), Salzburg (ca. 130 km), München (ca. 156 km)




