Hotel Tautermann
5 Antal omdömen:
80 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 1 965 m |
| Lägsta punkt: | 1 009 m |
| Höjd skidort: | 575 m |
| Liftar totalt: | 5 |
| Kabinbanor: | 1 |
| Sittliftar: | 0 |
| Släpliftar: | 4 |
| Pister totalt: | 19 km |
|
Pister:
|
5 km |
|
Pister:
|
10 km |
|
Pister:
|
4 km |
Hotel Tautermann ***
Snabböversikt
Läge och inredning
Gemytliga 3-stjärniga Hotel Tautermann ligger i centralt läge, ca 900 m från Innsbruck centrum. Gondolbanan Patscherkofelbahn och insteget till närmaste skidområdet näs efter ca 9 km. En skidbusshållplats finns ca 220 m från hotellet.Inredning
Till husets allmänna bekvämligheter hör reception, Wi-Fi och frukostrum. Kostnadsfria parkeringsplatser finns, i mån av tillgång, vid huset.Måltider
I resepriset ingår frukostbuffé.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,00 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- För barn upp till och med 9 år utfärdas ingen liftkortvoucher, de får endast använda liftarna i sällskap av en vuxen. Om barn upp till 9 använder liftarna själv eller deltar i skidlektioner måste ett liftkort köpas på plats (mer information erhålls i liftkassan). Barn mellan 6 och 9 år behöver ett Schneemannkarte (liftkort, 2 € per dag, betalas på plats).
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: Innsbruck (i orten)
- Flyg: Innsbruck (i orten)




