Appartements Skida
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 000 m |
| Lägsta punkt: | 800 m |
| Höjd skidort: | 762 m |
| Liftar totalt: | 48 |
| Kabinbanor: | 12 |
| Sittliftar: | 28 |
| Släpliftar: | 8 |
| Pister totalt: | 188 km |
|
Pister:
|
102 km |
|
Pister:
|
66 km |
|
Pister:
|
20 km |
| Opistade nedfarter: | 45 km |
Appartements Skida ****
Snabböversikt
Läge
De gemytliga 4-stjärniga lägenheter Skida ligger i lugnt läge ca 2 km från Reith centrum, där närmaste inköpsmöjligheterna finns. En skidbuss stannar ca 100 m från boendet och tar dig till liften Fleckenalmbahn, ca 6 km bort. Kitzbühel centrum nås efter ca 5 km.Bekvämligheter
Till boendets allmänna bekvämligheter hör Wi-Fi, pjäxtork, terrass och en kostnadsfri parkering.Måltider
Utan måltider.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 3,50 € Per person/natt
- deposition: 300 € per lägenhet
- Keycard: 2 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Barnsäng (på förfrågan): 5 € per dag
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- För småbarn på upp t.o.m. 5 år erhålls ingen liftkortsvoucher, för dem är det gratis att använda liftarna.
Ankomst/karta
- Tåg: Kitzbühel (i orten), Kirchberg (ca. 7 km), Mittersill (ca. 30 km)
- Flyg: Salzburg (ca. 75 km), Innsbruck (ca. 100 km), München (ca. 165 km)




