Gasthof Fair
191 Antal omdömen:
98 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 902 m |
| Lägsta punkt: | 1 301 m |
| Höjd skidort: | 950 m |
| Liftar totalt: | 11 |
| Kabinbanor: | 4 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 6 |
| Pister totalt: | 55 km |
|
Pister:
|
20 km |
|
Pister:
|
34 km |
|
Pister:
|
1 km |
| Opistade nedfarter: | 9 km |
Väder & Snödjup Mörtschach
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 11 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 55 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: n/a |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-16 |
imorgon
26-05-17 |
må
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | -9 / -8 °C | -9 / -4 °C | -8 / -1 °C | -6 / -2 °C | -6 / -1 °C |
| Soltimmar | 3 h | 14 h | 9 h | 3 h | 4 h |
| Nysnö | 2 cm | 0 cm | 4 cm | 1 cm | 2 cm |
| Gräns för snöfall | 1 500 m | 1 700 m | 2 000 m | 2 100 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -8 °C | -8 °C | -8 °C |
| Vindstyrka | 30 km/h | 30 km/h | 25 km/h | 25 km/h |
| Nysnö | 4 cm | 2 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 1 500 m | 1 500 m | 1 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -4 °C | -5 °C | -7 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 000 m | 1 700 m | 1 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -5 °C | -1 °C | -4 °C | -5 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 1 cm | 2 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 100 m | 2 000 m | 1 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -5 °C | -2 °C | -3 °C | -4 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 1 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 100 m | 2 100 m | 1 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -4 °C | -3 °C | -2 °C | -3 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 15 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 1 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 200 m | 2 300 m | 2 100 m |
|
idag
26-05-16 |
imorgon
26-05-17 |
må
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | 3 / 10 °C | 4 / 15 °C | 3 / 17 °C | 6 / 16 °C | 7 / 17 °C |
| Soltimmar | 3 h | 11 h | 9 h | 5 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 400 m | 1 700 m | 2 000 m | 2 200 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 9 °C | 8 °C | 5 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 15 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 1 400 m | 1 500 m | 1 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 14 °C | 10 °C | 6 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 000 m | 1 700 m | 1 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 16 °C | 11 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 000 m | 2 100 m | 1 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7 °C | 15 °C | 12 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 200 m | 2 300 m | 2 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 16 °C | 13 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 100 m | 2 300 m | 2 400 m | 2 300 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 5 h | 9 h | 5 h | 7 h | 6 h | 5 h | 5 h | 6 h | 5 h | 4 h | 6 h | 7 h |
| 133 | 4 | 50 | 16 | 45 | 84 | 124 | 22 | 82 | 143 | 101 | 37 |
| 18 | 1 | 10 | 5 | 7 | 7 | 8 | 5 | 9 | 16 | 11 | 10 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




