Alpen Adria Hotel & Spa
68 Antal omdömen:
95 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 002 m |
| Lägsta punkt: | 600 m |
| Höjd skidort: | 1 530 m |
| Liftar totalt: | 29 |
| Kabinbanor: | 6 |
| Sittliftar: | 8 |
| Släpliftar: | 10 |
| rullband: | 5 |
| Pister totalt: | 110 km |
|
Pister:
|
30 km |
|
Pister:
|
69 km |
|
Pister:
|
11 km |
Väder & Snödjup Nassfeld-Hermagor
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 29 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 110 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-17 |
imorgon
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -3 / 3 °C | -2 / 5 °C | 0 / 4 °C | 0 / 8 °C |
| Soltimmar | 12 h | 6 h | 5 h | 7 h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 2 100 m | 2 200 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -2 °C | 3 °C | 2 °C | -1 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 400 m | 2 000 m | 2 100 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 5 °C | 3 °C | 1 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 000 m | 2 000 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 4 °C | 3 °C | 1 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 2 200 m | 2 200 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 5 °C | 5 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 15 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 200 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 500 m |
|
idag
26-05-17 |
imorgon
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 0 / 8 °C | 1 / 10 °C | 3 / 9 °C | 3 / 11 °C |
| Soltimmar | 14 h | 8 h | 8 h | 7 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 2 100 m | 2 200 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 7 °C | 5 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 400 m | 2 100 m | 2 100 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 10 °C | 6 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 100 m | 2 100 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 8 °C | 6 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 2 200 m | 2 200 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 9 °C | 8 °C | 5 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 200 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 500 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 6 h | 9 h | 8 h | 8 h | 6 h | 5 h | 6 h | 5 h | 4 h | 4 h | 5 h | 8 h |
| 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 58 | 15 | 65 | 85 | 43 | 12 |
| 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 2 | 8 | 12 | 5 | 4 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




