Apart Austria
16 Antal omdömen:
93 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 750 m |
| Lägsta punkt: | 1 400 m |
| Höjd skidort: | 1 394 m |
| Liftar totalt: | 11 |
| Kabinbanor: | 1 |
| Sittliftar: | 6 |
| Släpliftar: | 4 |
| Pister totalt: | 75 km |
|
Pister:
|
25 km |
|
Pister:
|
36 km |
|
Pister:
|
14 km |
| Opistade nedfarter: | 11 km |
Apart Austria ***
Snabböversikt
Läge
Det moderna 3-stjärniga Apart Austria ligger ca 300 m från Nauders centrum. En skidbuss stannar direkt framför huset och tar dig bekvämt till skidområdet Nauders som ligger ca 2,5 km bort. Inköpsmöjligheter nås efter ca 750 m, en restaurang efter ca 100 m.Bekvämligheter
Till det familjedrivna boendets allmänna bekvämligheter hör gratis Wi-Fi, en skidkällare med pjäxtork och parkeringsplatser (i mån av tillgång).Det 2023 renoverade wellnessområde förfogar över ekologisk bastu, finsk bastu, infraröd kabin med kneippbassäng, aromaångbad, upplevelseduschar och isfontän och ett vilorum med wellnesssängar.
Måltider
Utan måltider. På plats och på begäran kan en brödservice (mot avgift) bokas till.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 3,50 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Brödservice (se information på plats)
- Skidförvaring vid Bergkastel-linbanan
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- Ingen liftkortvoucher utfärdas för barn upp till och med 5 år (ålder vid avresan). För varje liftkort som köps till en vuxen får ett medföljande barn ett gratis liftkort för användning av liftarna på plats (legitimation krävs). Om det är fler barn än vuxna som reser med dig måste du köpa ett liftkort på plats. Ytterligare information finns vid liftkassan.
Ankomst/karta
- Tåg: Landeck (ca 45 km)
- Flyg: Innsbruck (ca. 110 km), München (ca. 235 km), Zürich (ca. 260 km)




