Hotel Bellevue
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 313 m |
| Lägsta punkt: | 1 630 m |
| Höjd skidort: | 1 664 m |
| Liftar totalt: | 25 |
| Kabinbanor: | 3 |
| Sittliftar: | 17 |
| Släpliftar: | 5 |
| Pister totalt: | 100 km |
|
Pister:
|
61 km |
|
Pister:
|
35 km |
|
Pister:
|
4 km |
Hotel Bellevue °°
Snabböversikt
Läge
Det gemytliga hotell Bellevue ligger i lugnt läge ovanför Obertauern centrum, endast 20 m från skidområde. Här kan du till och med åka ner till dalstationen av gondolbanan Zentralbahn från huset! Obertauern centrum nås efter ca 500 m och insteget till närmaste längdskidspåret ligger ca 200 m bort.Bekvämligheter
Det familjedrivna boende förfogar över reception, Wi-Fi, frukostrum, skidkällare och egna parkeringsplatser.Måltider
I resepriset är frukostbuffé inkluderad. Dietkost, veganska, glutenfria och laktosfria rätter finns på förfrågan. På begäran kan halvpension i hotell Schütz, som ligger i närheten av hotellet bokas till (mot avgift).Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,00 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Halvpension i Hotel SCHÜTZ 22 € per person och dag
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Hundar välkomna (15 € per dag, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- För barn på upp t.o.m. 5 år erhålls ingen liftkortsvoucher, de åker gratis i vuxen sällskap. Om barnet deltar i skidlektioner måste ett liftkort köpas på plats.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: Radstadt (ca 20 km)
- Flyg: Salzburg (ca 95 km), Klagenfurt (ca 150 km), München (ca 260 km)




