Berghotel Holzer
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 000 m |
| Lägsta punkt: | 800 m |
| Höjd skidort: | 1 274 m |
| Liftar totalt: | 57 |
| Kabinbanor: | 12 |
| Sittliftar: | 27 |
| Släpliftar: | 18 |
| Pister totalt: | 185 km |
|
Pister:
|
106 km |
|
Pister:
|
60 km |
|
Pister:
|
19 km |
| Opistade nedfarter: | 45 km |
Väder & Snödjup Pass Thurn
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: n/a |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): n/a |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: n/a |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: n/a |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-22 |
imorgon
26-05-23 |
sö
26-05-24 |
må
26-05-25 |
ti
26-05-26 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | 5 / 14 °C | 8 / 16 °C | 9 / 17 °C | 10 / 18 °C | 10 / 18 °C |
| Soltimmar | 14 h | 15 h | 12 h | 14 h | 15 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 300 m | 3 400 m | 3 800 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 12 °C | 11 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 200 m | 3 300 m | 3 300 m | 3 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 14 °C | 12 °C | 10 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 300 m | 3 400 m | 3 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | 15 °C | 12 °C | 10 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 400 m | 3 400 m | 3 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 12 °C | 16 °C | 13 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 600 m | 3 800 m | 3 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 13 °C | 17 °C | 13 °C | 11 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 800 m | 3 800 m | 3 000 m | 3 400 m |
|
idag
26-05-22 |
imorgon
26-05-23 |
sö
26-05-24 |
må
26-05-25 |
ti
26-05-26 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | |||||
| Min- / maxtemp. | 8 / 19 °C | 9 / 20 °C | 11 / 21 °C | 12 / 22 °C | 12 / 23 °C |
| Soltimmar | 13 h | 14 h | 11 h | 11 h | 15 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 2 900 m | 3 300 m | 3 700 m | 3 100 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 17 °C | 16 °C | 12 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 200 m | 3 200 m | 3 300 m | 3 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 12 °C | 18 °C | 16 °C | 13 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 300 m | 2 900 m | 3 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 13 °C | 20 °C | 17 °C | 13 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 300 m | 3 400 m | 3 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 14 °C | 20 °C | 18 °C | 14 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 300 m | 3 600 m | 3 700 m | 3 900 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 13 °C | 21 °C | 18 °C | 14 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 3 800 m | 3 700 m | 3 100 m | 3 400 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 6 h | 10 h | 6 h | 8 h | 6 h | 5 h | 5 h | 5 h | 5 h | 4 h | 6 h | 7 h |
| 60 | 0 | 3 | 0 | 5 | 73 | 77 | 14 | 51 | 104 | 83 | 16 |
| 11 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | 8 | 4 | 9 | 13 | 12 | 3 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




