BauernLodge
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 1 900 m |
| Lägsta punkt: | 854 m |
| Höjd skidort: | 853 m |
| Liftar totalt: | 2 |
| Kabinbanor: | 1 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 0 |
| Pister totalt: | 16 km |
|
Pister:
|
5 km |
|
Pister:
|
9 km |
|
Pister:
|
2 km |
BauernLodge °°°°
Snabböversikt
Läge och inredning
Komfortabla BauernLodge byggdes för mer än 300 år sedan och ligger i orten Höfen i lugnt och centralt läge, ca 4,5 km från Reutte. Gondolbanan Hahnenkammbahn Höfen nås efter ca 700 m och Schollenwiesenliften efter ca 300 m. De närmaste inköpsmöjligheter finns 200 m bort och en busshållplats nås efter ca 150 m.Välskötta och trevliga boendet förfogar över Wi-Fi, stuga med kakelugn, skidrum med pjäxtork och kostnadsfria parkeringsplatser (i mån av tillgång).
Måltider
Utan måltider. På plats kan en brödservice bokas till (mot avgift).Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 3,00 € Per person/natt
- Keycard: 2,- €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Brödservice (på förfrågan)
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- För barn upp till och med 5 år utfärdas ingen liftkortvoucher. De åker gratis i sällskap av en vuxen. Om barn använder liftarna själv eller deltar i skidlektioner måste ett liftkort köpas på plats (max 56 € per barn). Mer information erhålls i liftkassan.
Ankomst/karta
- Tåg: Reutte (i orten), Füssen (ca 20 km)
- Flyg: Innsbruck (ca 95 km), München (ca 160 km)




