Sillhof
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 1 869 m |
| Lägsta punkt: | 620 m |
| Höjd skidort: | 754 m |
| Liftar totalt: | 70 |
| Kabinbanor: | 17 |
| Sittliftar: | 32 |
| Släpliftar: | 21 |
| Pister totalt: | 275 km |
|
Pister:
|
115 km |
|
Pister:
|
121 km |
|
Pister:
|
39 km |
Sillhof °°°°
Snabböversikt
Läge
Sillhofs komfortabla lägenheter har ett lugnt bergsläge, precis vid nedfart nr 60 (öppen om vädret tillåter, ej servad med snökanoner), längs vilken man kan ta sig till dalstationen för Scheffaus lift. Med bilen är det ca 3 km till både dalstationen och till Scheffaus centrum. Närmsta hållplats för skidbussen finns ca 1,5 km bort.Bekvämligheter
Det personligt och omsorgsfullt inredda boendets bekvämligheter omfattar Wi-Fi, internet, skidrum och parkeringsplatser (i mån av plats).Måltider
Utan måltider.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 2,00 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
Husdjur
- Husdjur mot förfrågan (10 € per dag, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Viktig information
- För ankomst krävs snökedjor!
- För utrustning som bokats genom oss finns skiduthyrningen i Ellmau (ca. 6 km).
- För småbarn på upp t.o.m. 5 år erhålls ingen liftkortsvoucher, för dem är det gratis att använda liftarna.
Resa Scheffau
- Tåg: Kufstein (ca. 15 km), St. Johann in Tirol (ca. 20 km), Wörgl (ca. 20 km)
- Flyg: Salzburg (ca. 80 km), Innsbruck (ca. 85 km), München (ca. 145 km)
- Öppna ruttplaneraren i Google Maps




