| Högsta punkt: | 2 118 m |
| Lägsta punkt: | 868 m |
| Höjd skidort: | 864 m |
| Liftar totalt: | 12 |
| Kabinbanor: | 3 |
| Sittliftar: | 3 |
| Släpliftar: | 5 |
| rullband: | 1 |
| Pister totalt: | 42 km |
|
Pister:
|
17 km |
|
Pister:
|
16 km |
|
Pister:
|
9 km |
Väder & Snödjup St. Georgen ob Murau
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 12 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 42,5 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: 0 km | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-04-29 |
imorgon
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -3 / 5 °C | -5 / 5 °C | -1 / 9 °C | 4 / 14 °C |
| Soltimmar | 2 h | 14 h | 11 h | 14 h |
| Nysnö | 1 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 1 400 m | 2 200 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 3 °C | 3 °C | 0 °C | -2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 20 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 1 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 1 900 m | 1 800 m | 1 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -3 °C | 2 °C | 1 °C | 0 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 10 km/h | 20 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 000 m | 1 900 m | 1 900 m | 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 7 °C | 6 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 15 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 200 m | 2 400 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 6 °C | 11 °C | 9 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 800 m | 2 800 m | 2 900 m |
|
idag
26-04-29 |
imorgon
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
lö
26-05-02 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 3 / 13 °C | 1 / 14 °C | 0 / 19 °C | 2 / 22 °C |
| Soltimmar | 2 h | 14 h | 11 h | 14 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 1 400 m | 2 200 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 12 °C | 9 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 1 900 m | 1 800 m | 1 200 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 3 °C | 13 °C | 9 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 000 m | 1 900 m | 1 900 m | 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 17 °C | 13 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 300 m | 2 200 m | 2 400 m | 2 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 20 °C | 16 °C | 6 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 500 m | 2 800 m | 2 800 m | 2 900 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apr | Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar |
| 6 h | 5 h | 10 h | 7 h | 8 h | 6 h | 4 h | 5 h | 5 h | 4 h | 3 h | 5 h |
| 5 | 27 | 0 | 0 | 0 | 6 | 28 | 43 | 13 | 37 | 47 | 36 |
| 1 | 7 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 6 | 2 | 8 | 10 | 6 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




