Hotel Gasthof Wiesen
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 600 m |
| Lägsta punkt: | 1 482 m |
| Höjd skidort: | 804 m |
| Liftar totalt: | 7 |
| Kabinbanor: | 2 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 4 |
| Pister totalt: | 23 km |
|
Pister:
|
6 km |
|
Pister:
|
15 km |
|
Pister:
|
2 km |
| Opistade nedfarter: | 2 km |
Hotel Gasthof Wiesen °°°
Snabböversikt
Läge
Trevligt drivna Hotel Gasthof Wiesen har ett lugnt läge, ca 5 km från Uttendorfs centrum. Till skidområdet Weißsee Gletscherwelt är det ca 12,5 km, och en skidbuss stannar precis vid hotellet. Ett insteg i närmsta längdskidspår finns ca 2,5 km bort. I Bramberg, ca 14 km bort, finns en rodelbana.Bekvämligheter
Till det gemytliga boendets bekvämligheter (med i vissa fall renoverade rum) hör reception, Wi-Fi, frukostrum, bar, sällskapsrum, lekrum för barn och skidkällare. Kostnadsfria parkeringsplatser finns till förfogande i mån av plats.Måltider
I resans pris ingår halvpension som omfattar en riklig, regional frukostbuffé samt 2–3-rättersmeny (med valmöjlighet) på kvällen. Vid jul (24/12) och på nyårsafton serveras en festbuffé. Vegetariska rätter är möjligt.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 1,30 € Per person/natt
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Barnsäng: 10 € per dag
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur mot förfrågan (8 € per dag, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Två barn under 12 år i föräldrars sällskap erhåller på plats frikort för användande av liftarna (legitimationskrav). Vid fler medresande barn än föräldrar måste barnliftkort köpas på plats. Mer information erhålls i liftkassan.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar uppstår vid underbeläggning inga anspråk på extrasängar
Ankomst/karta
- Tåg: Uttendorf (i orten), Zell am See (ca 20 km)
- Flyg: Salzburg (ca 115 km), Innsbruck (ca 130 km), München (ca 200 km)




