Hotel Paris (Vuxenhotell)
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 640 m |
| Lägsta punkt: | 1 710 m |
| Höjd skidort: | 1 300 m |
| Liftar totalt: | 66 |
| Kabinbanor: | 6 |
| Sittliftar: | 28 |
| Släpliftar: | 32 |
| Pister totalt: | 215 km |
|
Pister:
|
100 km |
|
Pister:
|
82 km |
|
Pister:
|
33 km |
Hotel Paris (Vuxenhotell) ***
Snabböversikt
Läge
Landstypiska och 3-stjärniga Hotel Paris ligger mitt i centrum av Encamp. Till ett insteg i skidområdet Grandvalira i form av liften Funicamp är det ca 1 km.Bekvämligheter
Till det gemytliga boendets bekvämligheter hör reception, hiss, kostnadsfritt Wi-Fi, tv-rum, terrass, bar och restaurang. Parkeringsgarage (mot avgift) finns till förfogande i mån av plats.Måltider
I resepriset ingår frukostbuffé. På plats kan också lunch och middag bokas till.Rum
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Tvättservice
- Parkeringsgarage (i mån av plats)
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur är välkomna (6 € per dag, utan foder)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Barn födda 2013 eller senare får ingen liftkortsvoucher. För användande av liftarna behöver de ett giltigt barnliftkort som kan köpas i liftkassan på plats.
- Seniorer från 65 år får ingen liftkortsvoucher. Seniorer i åldrarna 65–69 år kan köpa ett liftkort på plats i liftkassan för 30 € per dag, seniorer från 70 år erhåller ett liftkort på plats i liftkassan.
- Vuxenhotell: åldersgränsen för hotellgäster är 18 år.
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: L'Hospitalet Près l'Andorre (ca. 25 km), La Tour de Carol (ca. 40 km)
- Flyg: Toulouse (ca. 180 km), Barcelona (ca. 205 km)




