Chalet Alpina
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 3 600 m |
| Lägsta punkt: | 1 280 m |
| Höjd skidort: | 1 650 m |
| Liftar totalt: | 33 |
| Kabinbanor: | 10 |
| Sittliftar: | 12 |
| Släpliftar: | 11 |
| Pister totalt: | 220 km |
|
Pister:
|
143 km |
|
Pister:
|
39 km |
|
Pister:
|
38 km |
Chalet Alpina °°°
Snabböversikt
Läge och inredning
Moderna Chalet Alpina ligger i Les 2 Alpes centrum, ca 200 meter från pisterna, och nära liften Diable. Den allmänna skidbussen stannar ca 20 meter bort.Till boendets allmänna bekvämligheter hör Wi-Fi, bubbelpool, bastu och skidrum (för privat bruk). Tre privata parkeringsplatser finns framför huset, och dessutom finns ett garage.
Inredning och måltider
Den rymliga chaleten förfogar över vardagsrum med öppen spis och TV (platt), Wi-Fi, matrum, kök med enklare bakugn, diskmaskin, mikrovågsugn, kylskåp, frys, keramikspishäll, brödrost, racletteutrustning och kaffebryggare, samt 3 badrum med dusch och WC.Utan måltider. Middagar eller halvpension kan bokas till vid bokningstillfället (mot avgift).
Under säsongsöppningen arrangeras PowderWeek i Les 2 Alpes. Mer information hittar du här.
Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 1,95 € Per person/natt
- Deposition: 1 500 € per chalet
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Handduksset: 9 € per person
- Ved för öppen spis: 20 € per ytterligare set
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur är välkomna (60 € per vecka, utan foder, endast mot uppvisande av giltigt vaccinationsbevis)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- Middag och halvpension serveras i restaurangen "Le Sherpa" (ca 1 km) (om detta bokats).
Ankomst/karta
- Tåg: Grenoble (ca. 70 km)
- Flyg: Grenoble (ca. 110 km), Chambéry (ca. 135 km), Lyon-Saint Exupéry (ca. 155 km), Turin (ca. 180 km)




