| Högsta punkt: | 2 789 m |
| Lägsta punkt: | 1 538 m |
| Höjd skidort: | 2 035 m |
| Liftar totalt: | 70 |
| Kabinbanor: | 8 |
| Sittliftar: | 35 |
| Släpliftar: | 19 |
| rullband: | 8 |
| Pister totalt: | 400 km |
|
Pister:
|
96 km |
|
Pister:
|
220 km |
|
Pister:
|
84 km |
Väder & Snödjup Sestriere (Via Lattea)
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 70 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 400 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-04-28 |
imorgon
26-04-29 |
to
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -2 / 4 °C | 0 / 3 °C | -1 / 1 °C | -2 / 5 °C |
| Soltimmar | 3 h | 3 h | 3 h | 13 h |
| Nysnö | 3 cm | 3 cm | 2 cm | 2 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 600 m | 2 400 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 0 °C | 4 °C | 1 °C | 0 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 2 cm | 1 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 500 m | 2 600 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 0 °C | 3 °C | 1 °C | 0 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 2 cm | 1 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 600 m | 2 700 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 0 °C | 0 °C | 0 °C | -1 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 1 cm | 1 cm | 1 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 100 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -1 °C | 4 °C | 2 °C | -2 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 1 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 200 m |
|
idag
26-04-28 |
imorgon
26-04-29 |
to
26-04-30 |
fr
26-05-01 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | 4 / 15 °C | 7 / 14 °C | 6 / 9 °C | 2 / 15 °C |
| Soltimmar | 3 h | 2 h | 0 h | 10 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 600 m | 2 400 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7 °C | 14 °C | 10 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 2 500 m | 2 600 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 14 °C | 10 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 600 m | 2 700 m | 2 600 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7 °C | 8 °C | 7 °C | 6 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 400 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 100 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 5 °C | 15 °C | 10 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 400 m | 2 400 m | 2 200 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apr | Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar |
| 7 h | 8 h | 11 h | 10 h | 10 h | 7 h | 6 h | 5 h | 4 h | 4 h | 4 h | 6 h |
| 164 | 67 | 0 | 0 | 0 | 12 | 50 | 74 | 116 | 130 | 188 | 105 |
| 12 | 13 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 11 | 10 | 15 | 13 | 13 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




