Ferienhaus Heidi
NY!
Det finns ännu ingen recension.
| Högsta punkt: | 2 033 m |
| Lägsta punkt: | 849 m |
| Höjd skidort: | 830 m |
| Liftar totalt: | 16 |
| Kabinbanor: | 6 |
| Sittliftar: | 6 |
| Släpliftar: | 4 |
| Pister totalt: | 68 km |
|
Pister:
|
31 km |
|
Pister:
|
35 km |
|
Pister:
|
2 km |
| Opistade nedfarter: | 2 km |
Ferienhaus Heidi °°°
Snabböversikt
Läge
Det gemytliga semesterboendet Heidi ligger i Dorfgastein centrum. Insteget till skidområdet via skidliften Mühlwinkel och bergsbanan Fulseck I nås efter ca 600 m. Närmaste inköpsmöjligheterna ligger ca 250 m från boendet.Bekvämligheter
Kostnadsfria parkeringsplatser finns vid boendet (max 3 parkeringsplatser).Måltider
Utan måltider.Rum
-
Lägenhet 8 pers. (ca. 130 m²), utan måltider
- Vardagsrum/kök med kök, mathörn, soffa och vedugn
- Kök med spis, kylskåp, mikrovågsugn, ugn, diskmaskin, kaffemaskin och vattenkokare
- 2 x Sovrum med dubbelsäng och tv
- Sovrum med dubbelsäng, 2 x extrasäng och tv
- 2 x Badrum med WC, badkar eller dusch och hårtork
- Tvättrum med tvättmaskin och torktummlare
- Uppvärmt vinterträdgård
- Balkong
- Wi-Fi
Kostnader på plats
- Avgift till forskningsinstitut (från 5 nätter) 1,10 € per vistelse
- Mobilitetsavgift (per person/natt: från 15 år ca 0,50 €)
- Keycard: 3 €
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Hundar mot förfrågan (ca 20 € per dag, utan foder, max 2 hundar, betalning diskuteras på plats med hyresvärden)
- Mer information om hur man bäst går tillväga finns här.
Viktig information
- För barn upp till och med 5 år (ålder vid avresan) utfärdas ingen liftkortvoucher, de åker gratis i skidområdet Dorgastein-Großarltal och vid liften Rauchleiten i sällskap av en vuxen. Om fler barn än vuxna använder liftarna, måste ett Minicard (liftkort) köpas på plats.
- Om du har bokat utrustning via oss finns skiduthyrningen i Bad Gastein (ca 15 km).
Ankomst/karta
- Tåg: Dorfgastein (i orten)
- Flyg: Salzburg (ca. 80 km), Innsbruck (ca. 180 km)




