Boenden i Zillertal (ospecificerat)
7 Antal omdömen:
85 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 378 m |
| Lägsta punkt: | 600 m |
| Höjd skidort: | 558 m |
| Liftar totalt: | 42 |
| Kabinbanor: | 9 |
| Sittliftar: | 13 |
| Släpliftar: | 20 |
| Pister totalt: | 110 km |
|
Pister:
|
44 km |
|
Pister:
|
50 km |
|
Pister:
|
16 km |
| Opistade nedfarter: | 8 km |
Boenden i Zillertal (ospecificerat) °°
Snabböversikt
Läge
De gemytliga boendena ligger i främre delen av Zillertal i kommunerna Ried, Kaltenbach eller Stumm. En skidbuss (delvis mot avgift) stannar maximalt 100 meter från boendet och sköter den bekväma transporten till liften, belägen maximalt 3 km bort. Till närmsta ortscentrum är det maximalt 2 km.Bekvämligheter
De traditionella boendena har reception (vissa med safe, mot avgift), Wi-Fi, frukostrum, restaurang, vissa med sällskapsrum och husbar samt skidrum, i vissa fall med pjäxtorkar. Kostnadsfria parkeringsplatser finns till förfogande i mån av plats.Måltider
I resepriset ingår halvpension. Denna omfattar välkomstdrink, regional frukostbuffé samt 3-rättersmeny med val av huvudrätt och sallad på kvällen. Vegetariska menyer är också möjligt. Mot förfrågan kan dessutom veganska respektive gluten- eller laktosfria rätter ordnas (mot avgift, anges vid bokning). Vid jul (24/12) ingår galamiddag med aperitif.Rum
Kostnader på plats
- Kurtaxa: ca 1,50 € Per person/natt
- Keycard: 2 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Veganska, glutenfria och laktosfria rätter (anges vid bokning)
- Vissa med safe (i receptionen)
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Viktig information
- Vid bokning av flerbäddsrum eller rum med extrasängar ges endast tillgång till samma antal sängar som antalet resenärer. Vid underbeläggning ges ej tillgång till rummets ytterligare sängar.
Ankomst/karta
- Tåg: Kaltenbach-Stumm (i orten), Jenbach (ca. 15 km)
- Flyg: Innsbruck (ca. 60 km), Salzburg (ca. 135 km), München (ca. 170 km)




