Appartementhaus Saskia
62 Antal omdömen:
84 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 3 340 m |
| Lägsta punkt: | 1 350 m |
| Höjd skidort: | 1 377 m |
| Liftar totalt: | 29 |
| Kabinbanor: | 9 |
| Sittliftar: | 13 |
| Släpliftar: | 7 |
| Pister totalt: | 145 km |
|
Pister:
|
76 km |
|
Pister:
|
40 km |
|
Pister:
|
29 km |
| Opistade nedfarter: | 8 km |
Appartementhaus Saskia °°°
Snabböversikt
Läge och inredning
Det trevliga och gemytliga lägenhetshuset Saskia ligger vid infarten till Sölden, i ortsdelen Lochlehn. Till centrum och till Giggijochbahn är det ca 800 meter, och till hållplatsen för skidbussen är det ca 200 meter.Boendet förfogar över reception, Wi-Fi (inkl.) samt ett skidrum med pjäxtorkar. Kostnadsfria parkeringsplatser finns (beroende på tillgång).
Inredning och måltider
De välutrustade lägenheterna förfogar över badkar eller dusch/WC, kabel-tv, Wi-Fi (inkl.), safe och ett fullutrustat kök med diskmaskin, kaffebryggare samt miniugn och vanlig mikrovågsugn eller mikrovågsugn med bakfunktion samt balkong. Utan måltider, men brödservice kan bokas på plats (mot avgift).Rum
Kostnader på plats
- Keycard: 3 €
Vid önskemål på plats (mot avgift)
- Brödservice, enligt information på plats
För alla kostnader som ska betalas på plats gäller de angivna priserna per 2025-06-01.
Husdjur
- Husdjur ej välkomna
Ankomst/karta
- Tåg: Ötztal (ca. 40 km), Innsbruck (ca. 85 km)
- Flyg: Innsbruck (ca. 85 km), München (ca. 235 km), Salzburg (ca. 260 km)




