JUFA Hotel Wipptal
47 Antal omdömen:
95 % Rekommendationsnivå:
| Högsta punkt: | 2 180 m |
| Lägsta punkt: | 1 048 m |
| Höjd skidort: | 1 048 m |
| Liftar totalt: | 5 |
| Kabinbanor: | 2 |
| Sittliftar: | 1 |
| Släpliftar: | 2 |
| Pister totalt: | 29 km |
|
Pister:
|
10 km |
|
Pister:
|
10 km |
|
Pister:
|
9 km |
| Opistade nedfarter: | 1 km |
Väder & Snödjup Steinach am Brenner
| Snödjup, dal: 0 cm | Antal skidliftar öppna: 0 / 7 |
| Snödjup, fjäll: 0 cm | Pister öppna (i km): 0 / 29 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: 10 km | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-17 |
imorgon
26-05-18 |
ti
26-05-19 |
on
26-05-20 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -5 / 8 °C | -2 / 10 °C | 0 / 9 °C | 1 / 10 °C |
| Soltimmar | 10 h | 5 h | 3 h | 4 h |
| Nysnö | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 700 m | 2 000 m | 2 100 m | 2 300 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -4 °C | 6 °C | 4 °C | -1 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 000 m | 2 000 m | 1 700 m | 1 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 0 °C | 8 °C | 4 °C | 1 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 700 m | 2 100 m | 2 000 m | 1 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 7 °C | 5 °C | 2 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 1 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 800 m | 2 200 m | 2 200 m | 2 100 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 9 °C | 6 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 5 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 000 m | 2 200 m | 2 300 m | 2 300 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 5 h | 9 h | 6 h | 8 h | 5 h | 5 h | 5 h | 4 h | 4 h | 3 h | 5 h | 7 h |
| 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 53 | 12 | 50 | 80 | 73 | 5 |
| 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 7 | 3 | 8 | 11 | 12 | 1 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




