| Högsta punkt: | 2 096 m |
| Lägsta punkt: | 830 m |
| Höjd skidort: | 1 003 m |
| Liftar totalt: | 69 |
| Kabinbanor: | 29 |
| Sittliftar: | 22 |
| Släpliftar: | 17 |
| rullband: | 1 |
| Pister totalt: | 270 km |
|
Pister:
|
140 km |
|
Pister:
|
112 km |
|
Pister:
|
18 km |
Väder & Snödjup Saalbach
| Snödjup, dal: n/a | Antal skidliftar öppna: 0 / 69 |
| Snödjup, fjäll: n/a | Pister öppna (i km): 0 / 270 |
| Senaste snöfall: n/a | Rodelbana öppen: n/a |
| Snöns kvalitet: n/a | Snowpark öppen: Nej |
| Vintervandringsleder: n/a | Dalnedfart öppen: Nej |
Snödjup
Väderprognos
|
idag
26-05-01 |
imorgon
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -1 / 9 °C | 4 / 13 °C | 7 / 14 °C | 5 / 12 °C |
| Soltimmar | 14 h | 14 h | 12 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 3 000 m | 2 500 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 7 °C | 6 °C | 4 °C |
| Vindstyrka | 15 km/h | 10 km/h | 10 km/h | 15 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 500 m | 2 700 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7 °C | 11 °C | 10 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 10 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 900 m | 3 000 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9 °C | 13 °C | 10 °C | 7 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 900 m | 3 100 m | 2 500 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8 °C | 11 °C | 8 °C | 5 °C |
| Vindstyrka | 10 km/h | 10 km/h | 15 km/h | 10 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 2 500 m | 2 400 m | 2 600 m |
|
idag
26-05-01 |
imorgon
26-05-02 |
sö
26-05-03 |
må
26-05-04 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5-dygnsprognos | ||||
| Min- / maxtemp. | -1 / 19 °C | 1 / 23 °C | 4 / 25 °C | 7 / 23 °C |
| Soltimmar | 14 h | 14 h | 12 h | 5 h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 600 m | 3 000 m | 2 500 m | 2 500 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 3 °C | 17 °C | 11 °C | 3 °C |
| Vindstyrka | 5 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 1 900 m | 2 500 m | 2 700 m | 2 800 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 6 °C | 21 °C | 14 °C | 6 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 5 km/h | 0 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 800 m | 2 900 m | 3 000 m | 3 000 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9 °C | 23 °C | 15 °C | 9 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 900 m | 3 100 m | 2 500 m | 2 400 m |
|
På morgonen |
Lunchtid |
Kvällstid |
Nattetid |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | 21 °C | 14 °C | 8 °C |
| Vindstyrka | 0 km/h | 10 km/h | 5 km/h | 0 km/h |
| Nysnö | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Gräns för snöfall | 2 700 m | 2 500 m | 2 400 m | 2 600 m |
Klimat
- Soltimmar (Ø)
- Snöfall (cm)
- Snödagar
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maj | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr |
| 6 h | 10 h | 6 h | 8 h | 6 h | 5 h | 5 h | 5 h | 4 h | 4 h | 5 h | 7 h |
| 64 | 0 | 6 | 0 | 9 | 67 | 78 | 14 | 55 | 107 | 75 | 20 |
| 12 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | 7 | 4 | 9 | 13 | 11 | 6 |
Källa, väderuppgifter: © GeoSphere Austria
Källa, snödjup: Skiresort




